Yunanistan’ın ‘Çakma MAVİ VATAN’ Hevesi!!

Yunan – Rum Basınından : Fileleftheros Haberi- İyon Denizi’nde Kara Sularının 12 Mile Çıkarılmasıyla “Egemenlik Bölgesi Büyüyor”

 

İYON DENİZİNDE KARA SULARININ 12 MİLE ÇIKARILMASIYLA “EGEMENLİK BÖLGESİ BÜYÜYOR”

 

Rum Gazetesi Fileleftheros “Atina’daki Diplomatik Çevreler İyon Denizinde Kara Sularının Genişlemesi Konusunda: “Egemenlik Bölgesi Büyüyor” başlıklı haberinde Yunanistan’daki diplomatik çevrelerin Yunanistan’ın İyon denizinde kara sularını 6 milden 12 deniz miline genişletme kararı çerçevesindeki ilerleme prosedürüne dair izahlarını aktardı.

 

Habere göre söz konusu çevreler, yaptıkları “gayri resmî” bilgilendirmede Yunanistan’ın İyon denizinde,  Mora yarımadasına kadar İyon adalarının kara sularını 12 deniz miline genişletme kararını 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 3’üncü maddesine dayandırdığını ve bu kararıyla, uzun yıllar sonra ilk kez bu “egemenlik hakkını kullanmakta olduğunu” söylediler.

 

İyon denizindeki bu hamlenin kara suları ile kalmadığını, eşzamanlı olarak hava sahasının da aynı ölçüde genişlemesini içerdiğine işaret eden kaynaklar  “bu genişleme Yunanistan’ın İtalya ile 9 Haziran 2020’de deniz bölgelerini sınırlandırma anlaşması imzalamasının sonrasında yer alıyor. Yunanistan, iyi komşuluk çerçevesinde İtalya ve Arnavutluk hükümetlerini zamanında bilgilendirdi” dediler.

 

KOYLARI KAPATIP İÇ DENİZ YARATMA MAHARETİ İLE…

 

Aynı kaynaklar kara sularının Yunan meclisinde ilgili yasanın geçirilmesiyle genişletileceğini, öncesinde, “koyların kapatılması ve bölgeye göre düz hatların çizilmesi, Deniz Hukuku kurallarının uygulanması ile ilgili bir Cumhurbaşkanlığı emirnamesi yayınlanacağını anlattılar. Koyların kapatılmasının Deniz Hukuku’na göre, ülkenin toprağında uyguladığı egemenliğin muadilini uyguladığı ‘iç sular/denizler’  yaratacağını, yine Deniz Hukuku’nun öngördüğü gibi yabancı gemilerin karasularından ‘zarar görmeden geçiş’ sağlayacağını belirttiler.

 

İtalya’nın da Arnavutluk’un da Deniz Hukuku Sözleşmesine taraf ülkeler olduklarına işaret eden kaynaklar her iki ülkenin de hâlihazırda kara sularını 12 mile çıkardığını, 168 ülkeden sadece üçünün henüz kara sularını 12 mile çıkarmadığını, ABD ve Türkiye gibi Sözleşmeye taraf olmayan ülkelerin de çeşitli bölgelerde bu genişletmeyi yaptıklarını kaydetti.

 

Kaynak :Fileleftheros